Kurumsal Kimlik Nedir?

Kurumsal kimlik kelimesini ilk duyduğunuzda aklınıza muhtemelen logolar, antetli kağıtlar ve kartvizitler geliyor ve bunlar kesinlikle kurumsal kimliğinizin bir parçası. Kurumsal kimliğiniz, logolar ve sloganlar, renkler ve yazı tipleri, kırtasiye malzemeleri, el ilanları, web tasarımı, sosyal medya tasarımı ve bir şirketin tipik kimliğiyle ilişkilendirdiğiniz her şeydir. Aynı zamanda ofisinizin dekorunu, çalışan üniformalarını ve araçlarınızı kapsayan her türlü grafiktir.

Ancak kurumsal kimlik, tasarımdan daha fazlasıdır; kurum olarak sizi tanımlar. Yani bir yandan bu kurumsal tasarım öğelerini, aynı zamanda kültürünüzü, değerlerinizi ve iç-dış iletişiminizi de içerir.

Kurumsal Kimlik Neden Önemli?

Bilseniz de bilmeseniz de, aktif olarak yönetseniz de yönetmeseniz de, tıpkı bir marka imajınız olduğu gibi zaten bir kurumsal marka kimliğiniz var. Bu sadece şansa bırakılmasını isteyip istemediğinizle ya da iş hedeflerinizi destekleyecek bir kimlik yaratmak isteyip istemediğinizle ilgilidir. Bütünsel bir kurumsal kimlik oluşturmak, işinizin tüm yönlerini hesaba katmak ve işe yaramayanları düzeltmek anlamına gelir.

Tüm bunların başlangıç için çok büyük ve gereksiz olduğunu düşünebilirsiniz, ancak daha sonra düzeltmek zorunda kalmaktansa en başından bir şeyler elde etmek çok daha etkili ve çok daha kolaydır. Proaktif olarak kurumsal bir kimlik oluşturmak:

  • Potansiyel hastalarınızla olan iletişiminizde tutarlı ve uyumlu olduğunuzdan emin olmanızı sağlar.
  • Kendinizi rakiplerinizden farklı kılmanıza izin verir.
  • Hastalarınız, çalışanlarınız ve yatırımcılarınızla etkili bir iletişim kurmanıza yardımcı olur.

Kurumsal kimliğiniz tasarımdan çok daha fazlasıdır. İçeride ve dışarıda savunduğunuz her şeyi içerir. Bir kurumun değerleri ve kültürü kurumsal kimliğin şekillenmesinde çok önemlidir.

Gerçek bir misyonu olan sağlık kurumları, sadece hastaları değil, çalışanlarını da yaptıkları işe tam anlamıyla bağlı ve kararlı hale getirebilirler. Sadece kaliteli bir hizmet sunmak artık yeterli değil.

Kurumsal Kimlik Bileşenleri Nelerdir?

Tüm bu vizyon ve amaç, temel değerleriniz, kültürünüz ve davranışınız – bunların hepsinin siz ve ekibiniz tarafından rol modellemesi, yaptığınız her şeye yerleştirilmesi ve kurumsal tasarımınızda hayata geçirilmesi gerekiyor. Kurumsal kimlik tasarımınız burada devreye girer. Kurumsal kimlikte olması gereken tüm bileşenleri sizin için yapıyoruz.

Logonuz

Bir şirket ile hiçbir şey bir logodan daha fazla ilişkilendirilemez. İyi yapıldığında, şirketiniz için olumlu duygulara ilham veren ve savunduğunuz her şeyi temsil eden ikonik bir sembol haline gelir. Logo markanın karakterini ve özünü sergileyen görsel bir işarettir. Unutulmaz bir logo, güçlü bir markanın önemli bir bileşenidir ve rekabetçi bir pazarda kurumunuz için görsel bir kısayol görevi görür

Web Siteniz

Web sitesi günümüzün herhangi bir şirket ekosisteminin merkezinde yer alır. Tüm içeriğinizin ve hizmet bilgilerinizin merkezidir, çevrimiçi ortamda tam kontrole sahip olduğunuz tek yerdir ve genellikle potansiyel hastalarınızla olan iletişim yolculuğunuzun başladığı yerdir.

Sosyal Medya

Web sitenizden sonra, en önemli çevrimiçi platformlar sosyal kanallarınız olacaktır. İster Instagram, Twitter veya Youtube’a, ister başka bir kanala odaklanın, her kanalda tutarlı ve uyumlu bir kurumsal imaj yansıttığınızdan emin olmak istersiniz.

Ambalajlama ve Ürün Tasarımlarınız

Çevrimiçi materyallere duyulan tüm bu heyecan içinde çevrimdışı dünyayı da unutmamalıyız: ambalajınız, kupalar, el ilanları, kalemler ve kırtasiye ürünler gibi malzemeler kurumsal kimliğinizin bir parçasıdır. Bunların hepsi kurumsal kimliğinizle uymalı ve aynı zamanda tutarlı bir hikaye anlatmalıdır.

Harici Kurumsal İletişim

Kartvizitleriniz, resmi evraklarınız, kurum içinde kullanılacak dökümanlarınız ve çok daha fazlası kurumsal kimliğinizle uyumlu olmalıdır. Her alanda tutarlı bir kimlik oluşturmak marka bilinirliğini artıracaktır.

Ofis Dekoru ve Araçlar

Çevrimiçi varlığınız kadar gerçek mekanda faaliyet gösteren ofislerinizin ve araçlarınızın da kurumsal kimliğinizi temsil ettiğinden emin olun. Kurumsal kimliğiniz ofisinize, araçlarınıza, aynı zamanda çalışanlarınızın ve şirketinizi temsil eden diğer kişilerin kendilerini nasıl sunduğuna kadar uzanır.

Kurumunuz için doğru kurumsal kimliği nasıl geliştiriyoruz?

Tüm işlerimizde olduğu gibi kurumsal kimlik tasarımlarında da titiz ve özenli bir şekilde çalışıyoruz. Her zaman doğru soruları sorarak marka hikayesi ve stratejisi ile uyumlu işler ortaya çıkarıyoruz. İşinizdeki motivasyonlarınız, vizyonunuz, amacınız ve planlarınız doğrultusunda detaylı bir çalışma yapıyoruz. Ulaşmak istediğiniz yere varmadan önce mevcut durumunuzun detaylı analizini yaparak eksiklerinizi ortaya koyuyor ve stratejimizi birlikte belirliyoruz.

Kurumsal kimlik geliştirmek, sektörün kurallarına göre oynamak ile öne çıkmanız için işleri farklılaştırmak arasında hassas bir dengedir. Hem sizin, hem rakiplerinizin mevcut durumlarını analiz ederek olumlu ve olumsuz içgörüler ediniyor ve yaptığımız çalışmalarda bunlardan faydalanıyoruz.

Kurumsal kimliğin oluşturulması zaman alır ve bu nedenle bugün bulunduğunuz yer için bir şeyler geliştirmenin anlamı yoktur. Bundan dolayı işletmenizin uzun vadeli ulaşmak istediği hedefler doğrultusunda geliştirmeler yapıyoruz.

Kurumsal kimliğinizi oluşturmak mı istiyorsunuz? Tasarımcılarımızla beraber sizin için eşsiz bir kurumsal kimlik tasarlıyoruz. Uzman ekibimizle randevu planlayarak, tüm ayrıntıları öğrenebilirsiniz.

HİZMETLERİMİZ

Biz hızla büyüyen %100 sağlık sektörü odaklı bir dijital ajansız. Deneyimimiz ve çok kültürlü sektör bilgimizle Türkiye’nin her yerinden sağlık kurumlarına birikimimizi aktarıyoruz. Misyonumuz, geliştirdiğimiz dijital büyüme stratejilerinin pazarda öncü olması kadar sürdürülebilir ticari bir başarı da sağlamasıdır.

PROJENİZİ HEMEN
HAYATA GEÇİRMEK İÇİN...